30 05 2019

5 scen, 5 festiwali i piękne żaglowce – przed nami Dni Morza_Sail Szczecin 2019

Wielkimi krokami zbliżamy się do tegorocznego święta żaglowców, czyli Dni Morza. Na mieszkańców i turystów czekać będzie cała masa atrakcji.

Od 14 do 16 czerwca Wały Chrobrego wypełnią się zarówno żaglowcami jak i animacjami, warsztatami, koncertami i stoiskami handlowymi.

- Dni Morza są już takim elementem w kulturze miasta bez którego nie wyobrażamy sobie rozpoczęcia kolejnego sezonu wakacyjnego. Pragnę ogłosić, że jesteśmy już w pełni przygotowani do tegorocznych Dni Morza i wchodzimy w fazę realizacyjną. Dni Morza to święto mieszkańców, szczecinian, ale także święto całej branży morskiej, więc interesuje nas szczególnie to co pływa po wodzie. Największą gwiazdą tegorocznych Dni Morza będzie Juan Sebastian de Elcano, hiszpański żaglowiec, który przypłynie do nas w 500-lecie wyprawy dookoła świata, którą jak pamiętamy zaczynano pod dowództwem Ferdynanda Magellana, który niestety tej wyprawy nie ukończył, ale właśnie Juan Sebastian de Elcano w 1521 roku dopłynął do Europy po raz pierwszy okrążając glob ziemski. Mamy nadzieję, że szczecinianie z radością przyjmą gości z Hiszpanii. Oprócz tego przygotujemy szereg atrakcji dla dzieci dla dorosłych, strefy gastronomiczne. Bardzo ważna jest również kwestia bezpieczeństwa, dlatego już teraz prosimy mieszkańców i kierowców o dużą wyrozumiałość - mówił podczas czwartkowej konferencji prasowej zastępca prezydenta miasta, Krzysztof Soska.

Wizyta Juana Sebastiana de Elcano jest wyjątkową wizytą. Żaglowiec nie tylko w Szczecinie będzie gościł po raz pierwszy, ale także w całej Polsce. Najpiękniejszy i największy z czteromasztowców świata Juan Sebastian de Elcano wpłynie do Szczecina w środę 12 czerwca o godz. 9.00 i wypłynie w poniedziałek 17 czerwca. W tym roku przy szczecińskich nabrzeżach zacumuje 34 żaglowców. Jednostki będą cumowały przy Nabrzeżu Starówka, Nabrzeżu Pasażerskim oraz przy Nabrzeżu Bułgarskim. Każda jednostka będzie miała swojego opiekuna – oficera łącznikowego. W tym roku ponad 30 osób będzie sprawować opiekę nad załogami. W trakcie Dni Morza mieszkańcy będą mieli okazję zwiedzić pokłady jednostek oraz przepłynąć się oldtimerami.

- Przygotowaliśmy także część koncertową, będzie to muzyka folkowa, szantowa. W związku z wizytą Juana Sebastiana de Elcano będziemy mieć także koncerty trzech zespołów z muzyką andaluzyjską oraz flamenco (piątek i sobota) – zapowiadał Jerzy Raducha z Centrum Żeglarskiego.

Sam program Dni Morza wygląda bardzo obiecująco. Z pewnością każdy z nas znajdzie coś ciekawego dla siebie, bo przed nami 5 różnych scen, na których będą prezentować się nie tylko gwiazdy muzyczne, ale także podróżnicy, tancerze i pisarze.

- 5 scen i 5 festiwali. Zaczynamy już w piątek dwoma festiwalami – festiwalem literackim Plener Literacki „Odkryj książkę na nowo” oraz Family Travel. W piątek zapraszamy na potańcówkę na Łasztownię, podczas której zagrają szczecińscy dj. Rozpoczniemy o godz. 19.00 i skończymy około 1 w nocy. Kolejne festiwale rozpoczną się w sobotę – III Festiwal Orkiestr Dętych o Puchar Prezydenta Miasta Szczecina oraz Samba Port Festival – wymienia Robert Grabowski ze Szczecińskiej Agencji Artystycznej.

Główna scena zamieni się w ring, na którym artyści będą pojedynkować się na…głosy! Voice of Poland powraca do Szczecina. Musicie to zobaczyć.

- Trzymamy się formatów telewizyjnych, które szczecinianie polubili. Przypomnę mieliśmy The Voice of Poland, Twoja Twarz Brzmi Znajomo, a teraz będziemy mieć bitwę – The Voice of Polnad i The Voice Kids. Pięć par stoczy między sobą bitwę, a razem z nimi będzie Cleo – zapowiada Grabowski.

W sobotę, 8. czerwca br. zapraszamy młodych wokalistów na casting. Nagrodą w castingu, będzie występ podczas koncertu BITWY The Voice of Poland na sobotniej scenie w trakcie Dni Morza Sail Szczecin 2019! Spośród wszystkich młodych wokalistów, którzy wezmą udział w przesłuchaniu – zostanie wyłoniona jedna osoba (lub opcjonalnie dwie osoby) która zaśpiewa na scenie Dni Morza 2019 w Szczecinie podczas koncertu Bitwy The Voice of Poland. Casting odbędzie się w sobotę, 8. czerwca br., w Alei Kwiatowej (pl. Żołnierza 20 w Szczecinie). Zapisy od godziny 10.00.

Przez trzy dni dwa brzegi Odry zamienią się w przestrzeń pełną ciekawych propozycji gastronomicznych, rękodzielniczych i rekreacyjnych. Jak co roku w ramach Jarmarku pod żaglami będziemy mogli przespacerować się między stoiskami z różnym asortymentem. A piątym festiwalem jaki zawita na Łasztownię będzie Festiwal Smaków Food Trucków.

- Jak co roku staramy się pokazać coś wyjątkowego, w tym roku będziemy mieć największe koło młyńskie w Polsce - mówi Leopold Korytkowski, zastępca dyrektora ds. organizacji imprez Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia. – Cieszymy się, że wraca do nas Festiwal Smaków Food Trucków, ponieważ tu na bulwarach nabiera on nieco innego wymiaru. Co roku nad przygotowaniem imprezy pracuje wiele różnych firm, podmiotów i sponsorów. Wszystko po to, aby mieszkańcy byli zadowoleni. Serdecznie zapraszam do bycia razem z nami.

Dni Morza wiążą się także z dużymi zmianami komunikacyjnymi oraz w organizacji ruchu. Przypominamy, że część ulic będzie całkowicie nieprzejezdna już od czwartku. W związku z tym apelujemy do mieszkańców o wcześniejsze odebranie przepustek wjazdowych. Przepustki będzie można odbierać w dniach 7-8 oraz 10-14 czerwca w Biurze Wdawania Przepustek przy ul. Jana z Kolna 6, w godz. 10.00-18.00.

- Pierwsze zmiany nastąpią 13 czerwca, czyli w czwartek minutę po północy i będą dotyczyły m.in. ulic Kapitańskiej, Storrady, Jarowita. Zamknięta zostanie także ulica Wendy. Nowością w tym roku jest to, że do czwartku do godz. 9.00 udostępniona będzie ulica Jana z Kolna i ulica Łady w kierunku od Dubois do Mostu Długiego. W piątek rano będziemy mogli także zjechać z Trasy Zamkowej i dojechać w kierunku Stoczni. Drugi etap zamian rozpocznie się w piątek o godz. 17.00 - mówi Marcin Charęza, kierownik referatu ds. Organizacji Ruchu z Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta. – Bardzo prosimy o zrezygnowanie z własnych samochodów i przyjazd na teren imprezy komunikacją miejską. Wszystkie ulice w obrębie imprezy będą wyłączone z możliwości parkowania i możliwości wjazdów.

Sprawny dojazd na teren imprezy ma duże znaczenie. Dlatego, podobnie jak w poprzednich latach apelujemy do mieszkańców o korzystanie z komunikacji miejskie, która na czas imprezy będzie kursowała znacznie częściej.

- Zapraszamy i zachęcamy do korzystania z autobusów i tramwajów w czasie imprezy. Prawie 200 osób będzie dbało o to, abyśmy sprawnie i bezpiecznie dotarli w rejon imprezy, a później do swoich domów. Pięć linii tramwajowych i dziewiętnaści linii autobusowych będzie miało wydłużone swoje godziny kursowania. Dotrzemy w każdy rejon miasta, ale także do miejscowości poza granicami Szczecina za pośrednictwem pociągów. Na terenie imprezy będzie funkcjonowało łącznie sześć kas biletowych - zapowiada Hanna Pieczyńska, rzeczniczka Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie.

Już od wielu lat Dniom Morza towarzyszą różne wydarzenia. Jednym z nich jest cykliczny koncert na Cmentarzu Centralnym „Tym, którzy nie powrócili z morza”. W tym roku wyjątkowo odbędzie się on wcześniej, bo już 8 czerwca, o 22.00. W trakcie Dni Morza będziemy także obchodzić jubileusz Daru Szczecina oraz odsłonimy kolejne tablice pamiątkowe na Skwerze Kapitanów.

Szczegóły dotyczące wydarzenia znajdują się na stronie www.dnimorza.szczecin.eu oraz naszym profilu na Facebook’u Sail Szczecin.

Akredytacja dla mediów

Informujemy, że rozpoczyna się proces akredytacji na wydarzenie. Rejestrować się można pod linkiem: https://www.accredi.pl/dnimorza2019/1cbb8a8f

Potwierdzenie przyznania akredytacji prasowej zostanie przesłane pod adres email podany w formularzu.

Nasza strona wykorzystuje ciasteczka (cookies). Jeśli zgadzasz się na ich wykorzystywanie klinij przycisk.

Zgadzam się